Välkommen till Fjällbacka!

Fjällbacka har mycket att erbjuda sina besökare – här finns något för alla.

Detta är kriminalförfattarens Camilla Läckbergs litterära hemvist.

Dannholmen var världsstjärnan Ingrid Bergmans smultronställe, långt borta från filmkarriärens Hollywood.

En av TetraPaks största uppfinnigar har sin vagga här och vi har fortfarande aktiv produktion i byn.

Fjällbackas havskräftor är världskända och serverades bl.a. på Nobelmiddagen 2015.

Fjällbacka Skärgård är en av världens vackraste och renaste, tack vare lokala ideella krafter.

Bohuskustens historia är färgad av den röda graniten, stenhuggerierna, sillperioderna, kungabesök och fiskeindustrin.

Låt någon av Fjällbackaguiderna ta dig med in i historien och tillbaka till nuet på någon av våra vandringar.

Välkommen
Fjällbackaguiderna

• Kontakta någon av nedanstående guider för en trevlig och informativ promenad i Fjällbacka.
Bussresor och större grupper kan kontakta Fjällbackaguider på guider@fjallbacka.com


Inger Lundberg +46 (0)70 543 03 15 | inger.l.lundberg@telia.com Swe. Eng.
Annika Torevi +46 (0)72 329 25 20 | annika@torevi.se Swe. Eng. Nor.
Jürgen Wickert +46 (0)70 303 27 40 | juergen.wickert@telia.com Swe. Eng. Ger. Fra.
Hans Lundberg +46 (0)73 407 93 22 | hans.e.lundberg@telia.com Swe. Eng.
Anders Torevi +46 (0)70 563 10 39 | anders@torevi.se Swe. Eng.
Karin Olsson +46 (0)73 930 18 13 | karax@telia.com Swe. Eng.
Åsa Cunniff +46 (0)73 020 62 78 | asa.cunniff@gmail.com Swe. Eng.
Lasse Lundberg +46 (0)70 375 44 44 | lasse@fjallbackaguider.se Swe. Eng.
Torbjörn Westermark +46 (0)70 688 80 11 | westermarkens@telia.com Swe. Eng.
Ingemar Granqvist +46 (0)70 340 75 50 | ingemar.granqvist@telia.com Swe. Eng.